Nasze pracownie badawcze

Nasze centrum wsparciem dla instytucji wymiaru sprawiedliwości

Centrum prowadzi badania w obszarze nauk sądowych oraz poprawnej legislacji. Wykorzystując metodologie właściwe dla językoznawstwa, psychologii, biologii, chemii, fizyki oraz prawa i kryminalistyki, stanowi silny interdyscyplinarny ośrodek wsparcia dla instytucji polskiego wymiaru sprawiedliwości i nie tylko.

Jednostka stanowi odpowiedź na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego Uniwersytetu – zapewnia dostęp do wiedzy specjalistycznej badaczy z zapewnieniem możliwości udzielania fachowej pomocy w sformalizowanej postaci dowodu z opinii instytutu naukowo-badawczego w rozumieniu prawa procesowego.

Działająca w ramach Centrum, prowadzi wieloaspektowe badanie rękopisów: 

  • badania identyfikacyjne pisma ręcznego 
  • badania z zakres patologii pisma (wpływ chorób na obraz pisma)  
  • badania identyfikacyjne sygnatur malarskich  

Kontakt – dr hab. Marek Leśniak, prof. UŚ z Wydziału Prawa i Administracji UŚ 

Sądy i prokuratury często poszukują podmiotu, który dysponuje sprzętem oraz metodyką  badawczą, pozwalającą na przeprowadzenie badania poza laboratorium, w siedzibie organu procesowego albo w innym wskazanym miejscu. Pracownia dysponuje przenośnym stanowiskiem, które jest przeznaczone do zaawansowanej weryfikacji autentyczności stempli, papierów wartościowych i innych dokumentów, w tym analizy podpisów i analizy pisma ręcznego. 

criminal_research

Rolą Pracowni jest implementacja dorobku nauk biologicznych ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć genomiki roślin i bioinformatyki na gruncie nauk prawnych: nauk sądowych i legislacji. Jej działalność polega na współpracy z członkami Zespołu Genetyki i Genomiki Funkcjonalnej Roślin (ZGiGFR) IBBiOŚ, a w późniejszej perspektywie z projektowanym obecnie Śląskim Centrum Genomiki (SCG), jako uniwersyteckiej jednostki eksperckiej w obszarze biomedycyny i agrigenomiki. W kontekście działań Pracowni wykorzystywany jest potencjał ekspercki SCG z zakresu agrigenomiki, stanowiącej nowoczesne podejście badawczo-analityczne dedykowane wspomaganiu hodowli roślin za pomocą szczegółowych danych genomicznych. Projektowane Śląskie Centrum Genomiki w szczególności zapewnia wsparcie eksperckie w zakresie:

  • opiniowania materiałów dowodowych w analizie roszczeń przedprocesowych oraz w procesach sądowych dotyczących sporów związanych z ochroną prawną odmian roślin uprawnych, w których jako materiał dowodowy wykorzystywane są dane genomiczne;
  • określania poziomu podobieństwa genetycznego odmian roślin uprawnych koniecznego dla uznania występowania pomiędzy tymi odmianami stosunku odmiana macierzysta – odmiana pochodna oraz określenie ciężaru dowodzenia w przypadku wystąpienia takiej zależności;
  • wypracowania możliwie jednorodnych standardów metodologii analiz danych genomicznych, pozwalających na ich wykorzystanie w postępowaniach procesowych, w których przedmiotem sporu jest określenie stosunku odmiana macierzysta –odmiana pochodna.

Kontakt –  dr Paweł Gała – Instytut Nauk Prawnych, nauki prawne (prawo rolne i prawo własności intelektualnej)

genetyka

działająca w ramach Centrum, prowadzi wieloaspektowe badania w specjalności: biegły językoznawca oraz lingwista kryminalistyczny. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu, umożliwia m.in.:   

  • ustalanie idiolektu autora – analizy porównawcze autorów 
  • profilowanie językowe nadawcy tekstu – autora/wykonawcy 
  • badanie treści wpisów stalkerów, cyberstalkerów  
  • analizę tekstu pod kątem tzw. plagiatu ukrytego  

Kontakt – prof. dr hab. Andrzej Łyda z Wydziału Humanistycznego UŚ   

lingwistyka_kryminalistyczna

Analiza statystyczna w tym uczenie maszynowe, analiza statystyczna obrazu i tekstu oraz metody analizy ryzyka mogą stanowić istotne wsparcie w ocenie materiału dowodowego. Badacze skupieni w Centrum posiadają doświadczenie w zakresie analizy danych biomedycznych w tym ofiar wypadków i oferują wsparcie w analizie materiałów opartych na zbiorach danych, konstruowaniu metodologicznie poprawnych testów dla weryfikacji hipotez oraz czytelnej prezentacji wniosków analiz. 

Kontakt – prof. dr hab. Jerzy Dajka z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ 

my_i_nasze_badania